Czy można znaleźć kardiologa w swoim mieszkaniu? - żyj zdrowiej

kardiolog cieszyn

Co przyczynia się do chorób serca

Choroby serca bywają niezwykle groźne w skutkach, dlatego warto chodzić do kardiologia na badania w celu szybszego wykrycia jakichkolwiek anomalii w działaniu mięśnia sercowego oraz układu krążenia. Kardiolog przeprowadza w swoim ga

Czy można znaleźć kardiologa w swoim mieszkaniu? - żyj zdrowiej kardiolog cieszyn
binecie szereg różnych badań, jak na przykład ukg serca. W celu uchronienia się od chorób serca dobrze zdać sobie sprawę z tego, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania problemów z sercem. Do powstania chorób serca w znacznym stopniu może przyczynić się nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze utwardzone oraz biały cukier. Inną przyczyną występowania chorób serca jest otyłość, gdzie szacuje się, że każdy dodatkowy kilogram zwiększa ryzyko problemów z sercem o 3%. Do samego zawału serca może doprowadzić nałogowe palenie tytoniu. Kolejną przyczyną występujących problemów z sercem, takich jak niewydolność serca czy też nadciśnienie tętnicze, jest niewystarczająca aktywność fizyczna. Prowadzenie siedzącego trybu życia wpływa bardzo niekorzystnie na cały organizm, co może przełożyć się także na powstanie problemów z sercem.


Są wykonywane nawet przeszczepy serca

W dzisiejszej cywilizacji występuje szereg chorób, których leczeniem zajmuje się kardiolog. Są to wszelkie choroby serca, które wymagają badania ekg. Badanie ekg pokazuje w miarę dokładnie akcję serca. Aby zbadać ciśnienie krwi wystarczy aparat do jego mierzenia, który też najczęściej pokazuje tętno. Współczesna medycyna stoi na wysokim poziomie. Są wykonywane nawet przeszczepy serca. Zapoczątkował je w Polsce kardiolog Zbigniew Religa. Wiele schorzeń kardiologicznych jest na tyle skomplikowanych, że wykonywane są w zagranicznych klinikach, często są to bardzo skomplikowane zabiegi, wymagające fachowej wiedzy medycznej. Każdy człowiek powinien dbać o siebie, przede wszystkim nie dopuszczać do przemęczenia mięśnia sercowego. Nawet małe dolegliwości związane z sercem, nie powinny być bagatelizowane. Lekarze rodzinni starają się pomagać chorym z problemami kardiologicznymi, jednak nie zawsze potrafią zrobić to skutecznie. Często potrzebna jest pomoc kardiologa i dodatkowe badania na przykład echo serca.


W podstawowej grupie znalazły się m.in.: -

Wielu ludzi nie przepada za chodzeniem do lekarza. Długi czas oczekiwania, a potem równie długie kolejki w przychodni nie napawają optymizmem. Raz do roku warto jednak zagryźć zęby i wykonać serię badań profilaktycznych. Większość chorób wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jest bowiem uleczalna. Badania prewencyjne mają szczególne znaczenie w określonym wieku. O czym nie powinny zapomnieć osoby po 40 roku życia?

Podstawowe badania

Szeroko rozwinięta medycyna pozwala dziś na wykonanie szeregu badań. W podstawowej grupie znalazły się m.in.:
- morfologia krwi;
- badanie na poziom cukru;
- badanie moczu;
- badanie kału;
- pomiar ciśnienia;
- u kobiet cytologia;
- u palaczy rentgen klatki piersiowej.

Dla pacjentów po 40-stce

Ci, którzy przekroczyli magiczny próg 40 roku życia, powinni udać się do kardiologa i gastrologa. Ten pierwszy zleci zrobienie EKG serca (powtarza się je średnio co 3 lata), u tego drugiego będzie konieczna gastroskopia, aby skontrolować funkcjonowanie układu pokarmowego. Do innych badań należą: lipidogram, USG brzucha, hormony tarczycy, badanie na gęstość kości.


To prawda że medycyna potrafi poradzić

Często się mówi, że człowiek ma tylko jedno życie i zdrowie. Jeżeli chodzi o życie, to raczej nie znajdzie się osoba, która by to podważała. Natomiast nie wszyscy podchodzą w ten sposób do swojego zdrowia, a powinni. W obecnych czasach mamy dostęp do bardzo zaawansowanej medycyny, która leczy choroby nieuleczalne jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jednakże z postępem techniki, nie tylko tej medycznej, przybywa coraz więcej chorób cywilizacyjnych. Choroby kardiologiczne występują coraz częściej wśród ludności krajów rozwiniętych. Zła dieta, siedzący tryb życia nie wpływa korzystnie na nasze serce i układ krwionośny. To prawda, że medycyna potrafi poradzić sobie z większością takich przypadków, ale nastawienie społeczeństwa do badań jej w tym nie pomaga. Mało kto myśli o profilaktyce i z własnej woli wykonuje kontrolne EKG lub odwiedza kardiologa. Na wizytę u lekarza przeważnie wybierają się ludzie, którzy już są do tego zmuszeni np. w wyniku przebytego zawału. Wielu ludzi mogłoby przedłużyć swoje życie, gdyby tylko w odpowiednim momencie zainteresowało się stanem swojego zdrowia, a nie czekało do ostatniej chwili.



© 2019 http://zyj-zdrowiej.coffeenews.warszawa.pl/