Szokujące 7 Metod Aby znaleźć psychologa - żyj zdrowiej

psychoterapia Kraków

Narodziny psychologii

Psychologia bywa określana mianem nauki nowej i nauki starej, w zależności od podejścia. Psychologia znana współcześnie, oparta na przeróżnych badaniach naukowych, jest stosunkowo młodą dziedziną naukową. Jednak sam termin psychologia był zn

Szokujące 7 Metod Aby znaleźć psychologa - żyj zdrowiej psychoterapia Kraków
any już w czasach starożytnych i oznaczał naukę o duszy, więc od najdawniejszych czasów ludzi interesowały procesy psychologiczne zachodzące w człowieku. Badania nad psychologią oraz psychoterapią zapoczątkował Zygmunt Freud, zwany także ojcem psychoanalizy. Większość jego poglądów została jednak podważona przez późniejszych psychologów, jednak to Freud zapoczątkował nurt zwany psychoanalizą. Współcześnie psychoterapia korzysta z wielu zdobyczy naukowych, umożliwiając prowadzenie terapii w różnych nurtach psychologicznych. Sama psychologia jest nauką ciągle rozwijającą się, a w jej ramach przeprowadzane są różne badania naukowe. Psychoterapia korzysta z różnych podejść psychologicznych, takich jak podejście poznawczo-behawioralne, podejście humanistyczno-egzystencjalne oraz podejście psychoanalityczne.


Kiedy iść do psychologa

Z usług psychoterapeuty można skorzystać w każdej chwili i w każdym momencie, jeśli tylko czujemy, że przydałaby nam się pomoc specjalisty. Psychoterapia ma na celu niesienie pomocy pacjentom z różnymi problemami, które można rozwiązać stosując metody psychologiczne. Celem psychoterapii jest polepszenie samopoczucia pacjenta. Do terapeuty powinniśmy się udać zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy poczucia kryzysu, obniżenia poziomu satysfakcji z rzeczy, które kiedyś sprawiały radość. Także w sytuacjach problemów interpersonalnych, trudności z nawiązywaniem relacji oraz utrzymywaniem związków, psychoterapia może być dobrym pomysłem. Pójście do psychoterapeuty jest wskazane podczas stanów depresyjnych, stanów lękowych oraz odczuwania bólów somatycznych, niepotwierdzonych diagnozą lekarską. Z usług psychoterapeuty korzystają także osoby, które doświadczyły jakiejś traumy na skutek jakiegoś wydarzenia lub sytuacji. Problemy, z którymi można zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty, są bardzo różnorodne i zindywidualizowane.


Jaka jest metoda stosowana w terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Etapy psychoterapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.



© 2019 http://zyj-zdrowiej.coffeenews.warszawa.pl/